Weihenstephan

Na kopci Weihenstephan, jenž je součástí bavorského Freisingu, stojí pivovar, který je považován za nejstarší na světě. Historie pivovaru Weihenstephan je spjata se stejnojmenným klášterem, jehož základy v roce 725 položil svatý Korbinián. Pivo se zde podle všeho začalo vařit už koncem 8. století, oficiálně ale až v roce 1040, kdy benediktínští mniši získali od města Freisingu oficiální povolení pěnivý mok produkovat i prodávat. Na počátku 19. století se Weihenstephan stal Královským pivovarem Bavorského státu a od roku 1921 je státním podnikem kontrolovaným bavorskou samosprávou. Přestože dnes už samozřejmě weihenstephanští pivovarníci používají moderní technologie, stále ctí tradice a odkaz svých předchůdců.

Produkty

pivovaru


  3 Fonteinen Oude Kriek

  3 Fonteinen Oude Geuze

  Fullers ESB

  Tento Bitter má krásnou zlatou barvu s pěnou, která je doslova krémová a dlouhotrvající. Vůně je ohromující. Nejvíce vyčnívá ovoce v čele s grepy a ostatními citrusy. V pozadí se trochu ozývá chmelová zemitost. Po napití udeří střední říz s ovocnou sladkostí, kterou záhy vystřídá příjemná chmelová hořkost a zemitost, které doznívají v příjemném hořkosladkém […]

  Fullers London Porter

  Barva neprůhledně černá. Hustá pěna poměrně rychle zmizí, ale vůně je krásně kávová a rozinková. V chuti káva dominuje a je ještě více cítit po mírném oteplení piva ve sklenici. Sem tam se objeví i náznak kakaa. Říz nižší, takže je spíše na pomalé vychutnávání. Doznívání je kávově hořké s trochou rozinek a karamelu. Tmavá […]

  Fullers IPA

  Žlutooranžová čirá barva s průměrnou pěnou, která po chvíli opadá, ale jemně kroužkuje. Vůně je sladší, sladová, jemně citrusově ovocná a trochu chmelová. Ovocnost nacházíme i v chuti, jakožto vyšší chmelovou hořkost se spíše nižším řízem. Doznívání je ve znamení sušší hořkosti společně s nádechem chmelové zemitosti.

  Fullers Black Cab Stout

  Po prvním napití tohoto stoutu si každý musí říct “Wow! Takhle má chutnat stout”. Neprůhledná černá barva s prvotřídní kroužkující pěnou a vůni po praženém sladu s nádechem karamelu a kávy. Po napití tyto vjemy jen sílí. Přidává se příjemný říz a naprosto neuvěřitelná suchost, která zakončuje požitek s dlouhým dozníváním praženosti, dokonce jemné uzenosti. Jeden z nejlepších stoutů, jaké jsem kdy pil.